Zjednoczone Socjalistyczne Królestwo Hirschbergii i Weerlandu

Instytucje => Wydział Nauk Ścisłych => Wątek zaczęty przez: Arkadiusz II Filip on Marca 17, 2014, 02:46:46Tytuł: Rafałek olbrzymi
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz II Filip on Marca 17, 2014, 02:46:46
     Dawno nie opisywałem żadnych zwierząt, a fauna Żuław dotyczyła głównie stworzeń małych. Niniejszy odczyt chciałbym poświęcić stworzeniu, które od czasu do czasu wzbudza strach, a przede wszystkim jest argumentem za tym, że Żuławy Rzeżusze i okoliczne wody są o wiele ciekawsze od Aralii.

     Rafałek olbrzymi (Raphaeli gigas) to bardzo znane, ale niezbyt już często spotykane... no zwierzątko powiedzmy. Żyje w wodach północnej części Orientyki, zarówno w rejonach przybrzeżnych, jak i wiele mil od lądów. Konkretnie występuje mniej więcej na obszarze, który zaznaczyłem na mapce obecnej w załączniku. Na Żuławach Rzeżuszych żyje prawdopodobnie około dwudziestu dorosłych osobników.
Pożywienie rafałka stanowią przede wszystkim większe ssaki morskie oraz plankton, rzadziej ryby. Zazwyczaj nie atakuje okrętów i żyje w symbiozie z ludźmi, którzy zasadniczo nie gustują w mięsie tego stworzenia. W celu zapewnienia przetrwania oraz przychylności gatunku władze lokalne regularnie w wyznaczonych miejscach umieszczają liczony w tonach pokarm. Oczywiście sporadycznie zdarzają się agresywne okazy, atakujące okręty lub osady. Wówczas wymagane jest użycie okrętów wojskowych. Ostatnia taka akcja miała miejsce w 2002 r. niedaleko wyspy Oprawa.

    Zwierzę należy do stawonogów, do podtypu skorupiaków (gromada pancerzowców). Przeciętny samiec ma długość 20 metrów, a samica 15 metrów. Rafałki posiadają jedną parę oczu i mniej więcej 45 par odnóży, z których znaczna część znajduje się przy aparacie gębowym. Odnóża służą zarówno do poruszania się, jak i do zdobywania większego pokarmu, niekiedy także do walki. Okres godowy trwa od marca do maja, samica składa jaja i przez mniej więcej 30 dni czeka na potomstwo. Okres dorastania, podczas którego młode pozostają pod opieką matki trwa rok.  

Większość czasu rafałki olbrzymie spędzają pod wodą. Ich obserwacja jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Żuław.

(http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20101201164302/narnia/images/3/36/Seaserpent1.png)
    


Tytuł: Odp: Rafałek olbrzymi
Wiadomość wysłana przez: Laszk Młynariew on Marca 17, 2014, 09:51:00
A to ma obieg krwionośny otwarty czy zamknięty?


Tytuł: Odp: Rafałek olbrzymi
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz II Filip on Marca 17, 2014, 09:53:21
Oczywiście, że otwarty. Dzięki temu wiele zwierząt może z łatwością pozyskać krew rafałka, która jest ich przysmakiem.