Zjednoczone Socjalistyczne Królestwo Hirschbergii i Weerlandu
Grudnia 04, 2021, 07:59:38 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Obcy na Linii Kazimierza!

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Socjalizm Mikronacyjny  (Przeczytany 318 razy)
Marcel Hans
Człowiek Pracy

Posłuch 0

Zobacz profil Email
« : Listopada 11, 2012, 10:42:11 »

Zawsze zastanawiało mnie podejście innych mikronacji socjalistycznych, ale także partii lewicowych do tematu Socjalizmu Mikronacyjnego. Ten ustrój polityczno-gospodarczy panował w RSiT na samym początku tego państwa (do czerwca 2009), aczkolwiek nie w pełni. Później Socjalistyczna Partia Pracy próbowała wdrażać różne jego elementy. RSiT upadło, przez prawicowy zamach stanu, który zniszczył dorobek kilkunastu ludzi tworzony przez kilka lat. Jednak zanim do tego doszło SPP udało się dokonać bardzo wiele w Rzeczpospolitej.

Przedstawię materiały dotyczące i czekam na odniesienie się (proszę o to nieśmiało...):
1. Biuletyn - czym właściwie ten Socjalizm Mikronacyjny był.
2. Manifest Socjalistyczny - dokument zakładający Socjalistyczną Partię Pracy tj. organizacji niosącej sztandar Ludzi Czynu
3. Prawo 3 Okresów - wykład dotyczący kryzysów i okresów prosperity w mikronacjach
4. Czarni i Współtwórcy - podział na klasy w mikronacjach
5. SPW Praca - z cyklu Socjalistyczny Punkt Widzenia, poglądy SPP na pracę w RSiT
6. SPW Administracja - z cyklu SPW, poglądy SPP na administrację w RSiT
7. SPW Kultura - z cyklu SPW, poglądy SPP na kulturę RSiT
8. Mikronacje jako przykład socjalistycznego społeczeństwa? - artykuł z Czerwonego Sztandaru
9. SPW Jesteśmy okradani - z cyklu SPW, pogląd autora dot. systemu gospodarczego
10. Dorobek SPP - dział na forum RSiT

Czytając proszę pamiętać, że tworząc te materiały ich autorom nie śniło się nawet, że powstanie kiedykolwiek niepodległy Trizondal, prawica zniszczy RSiT, a Wielka Trójka będzie przeszłością... Nie mniej uważam, że większość jest aktualna cały czas.

(-) Marcel Hans
Mistrz Budzimir VII
Arcypatriarcha
Primus inter pares
Filar Monarchosocjalizmu

Posłuch 8

« Odpowiedz #1 : Listopada 12, 2012, 12:09:02 »

Fiu fiu, będzie czytania. Oczywiście, jako że sam tworze pewne rzeczy i zachęcam do ich czytania jestem wręcz zobowiązany do tego samego gdy ktoś zachęca mnie. Muszę jednak zastrzec, iż ZSKHiW jak sama nazwa sugeruje nie jest do końca poważne i pomijając  Gieorgija chyba ciężko tu znaleźć osobę o prawdziwie mocnym lewicowym zacięciem.

Na pierwszy ogień wziąłem tekst numer 4.
Interesujący podział, kilka osób w ZSKHiW można w niego wpisać, ale rzucił mi się w oczy brak odcieni szarości, które w podziale tu opisanym są wręcz konieczne. I o ile idealnego Czarnego szło by znaleźć (Jan Charbuf vel Abdullah Aykm) to Współtwórcy są zbyt wyidealizowaną klasą. Każdy człowiek chce coś dla siebie, jeśli coś tworzy to zawsze liczy na jakąś nagrodę dla siebie choćby miało to być zaledwie poklepanie po plecach i 'good job'.

Równie dobrze może istnieć osoba, która działa dla części wspólnoty mikronacji, jakiegoś autonomicznego regionu i przekładać w stopniu znacznym jego dobro nad dobro samej mikronacji w ogóle. Może być pomocny dla osób w tym regionie żyjących, razem z nimi go rozwijać, a nie przykładać najmniejszej wagi to państwa jako takiego. Ci z którymi działa będą postrzegać go jako Współtwórcę, zaś z kolei osoby związane z całą mikronacją uważać go za Czarnego. Kim zatem on jest? Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i jedna płaszczyzna nie starcza.

Teraz coś mniej powiązanego z ideologiami. Dużo poważniejszym podziałem, który może mieć wyraźniejszą granicę jest podział na starą gwardię/założycieli, często będących dobrymi przyjaciółmi realnie i pozostałych, którzy przybyli do mikronacji już po jakimś czasie ich istnienia. Ci pierwsi zazwyczaj trzymają władzę, wyznaczają kierunek rozwoju i utożsamiają się ze swoją mikronacją.

Pozostali z kolei są przybyszami, czasem z v-świata, a czasem zaproszeni przez starą gwardię ze świata realnego. Są zazwyczaj osobami, które piastują niższe stanowiska, dopiero przyzwyczajają się do państwa i integrują. Czasem są członkami innego v-państwa, które się połączyło. Naturalną drogą ich rozwoju jest dołączenie do pierwszej grupy lub odejście z mikronacji. Przykład, który podałem w drugim akapicie łatwiej zakwalifikować według tego podziału. Można uznać go za współtwórcę pozostałych z tendencją ku odejściu.

Dlatego uważam, że osoby należałoby kwalifikować przynajmniej na tych dwóch płaszczyznach. Pisałem to dość późno nie planując. Pewnie coś kompletnie niezrozumiałego wyszło.
« Ostatnia zmiana: Listopada 12, 2012, 12:11:54 wysłane przez Mistrz Budzimir VII » Zapisane

Arcypatriarcha Wszechbudzimiryzmu
Władca Wielkiego Budzimiratu Apfelinsnel
Prawdziwy Weerlandczyk, a nie jakieś nieokreślone coś!
(-) Mistrz Budzimir VII Bartosz Derikor

Arkadiusz II Filip
Słońce Ludów

Posłuch 5

Audiencja GG- 28373368, Steam- Starożytni Rosjanie

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Listopada 12, 2012, 04:18:12 »

Dziękuję za włączenie się w prace naszej uczelni. Mam nadzieję, że wkrótce i ja zapoznam się z materiałami.

(-) Arkadiusz II Filip von Wettyn od Rzepichy z Faradobusów
Król Hirschbergii i Weerlandu, Półksiążę Aralii, Lord Aleksandrowski,
Naczelny Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Dobrodziej Wszystkich Aralskich Dzieci,
Pan na Arkopolis, Palikotau, Ulaanbaatar, Złotopolicach, Kastlu itp. itd.
Marcel Hans
Człowiek Pracy

Posłuch 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Listopada 13, 2012, 03:25:34 »

No to wybrałeś sobie Budzimirze najdłuższy chyba tekst na początek Uśmiech

Słusznie mówisz, że brakuje odcieni szarości. Twoim zdaniem więc tej 3 klasy zapewne. Podobnie jest w świecie realnym, gdzie mówi się, że odniesienie Proletariusz i Burżuj nie ujmuje klasy średniej naszego społeczeństwa. Każdy z nas po części jest indywidualistą i każdy oczekuje nagrody. Jak najbardziej zgoda. Różnica pojawia się dopiero w metodach, jakie są używane by tę nagrodę dostać. Ja nie mówię, że Współtwórca działa jedynie dla wspólnoty. Współtwórca działaniem chce osiągnąć nagrodę. Czarny natomiast siła i gwałtem, tj. pyskówkami, jakimiś bezprawnymi środkami, kłamstwem.

Moim zdaniem Współtwórcą jest ten, który wykonuje swoje zadania, których się podjął, należycie. Jest aktywny, jeśli może. Nie atakuje nikogo, nie ośmiesza, nie dąży do cudzej klęski (jeśli ta osoba jest neutralna mu). Ma prawo przedkładać dobro regionu nad kraj, ale nie powinien szkodzić temu krajowi, bo szkoda dla kraju jest szkodą dla regionu. Oczywiście Współtwórca ma prawo krytykować, ale pomysły, a nie ludzi...
Natomiast Czarny to osoba, która nie wypełnia sumiennie obowiązków, a później to samo zarzuca innemu. To ktoś, kto podstępem chce osiągnąć coś dla siebie i swojej grupy. Czarnym jest osoba, która zakłada już na starcie dokopanie komuś. Jeszcze zanim postawi pierwszą kropkę w swojej wypowiedzi chce komuś "dowalić".

Rzecz jasna inaczej sprawa wygląda w konflikcie już trwającym. No i naturalnie, ktoś może być Czarnym w jednej grupie, a Współtwórcą w drugiej. Jednak spójrzmy na przykład na historię Sclavinii. Emil Potocki był Współtwórcą dla Sclavińczyków, Czarnym dla Trizondalczyków? Na początku tak się wydawało. Zostawiając kraj na pastwę losu okazał się jednak tym drugim dla wszystkich.

Co do podziału na starą i nową gwardię, to zgadzam się, ale częściowo. Prawda, że to starzy blokują idee nowych, a nie odwrotnie. Ale ten podział nie jest stabilny. To nie tyle podział na klasy, co podział nazwałbym to ewolucyjny. Tak samo jak dziecko staje się dorosłym, tak samo młody mieszkaniec staje się starą gwardią, a stara gwardia historią. Ja mogę uchodzić chyba za starą gwardię (dla niektórych przynajmniej), ale jak dołączałem do v-świata, to też byłem nikim w ogóle i uczyłem się, słuchałem starszych. Później były z nimi równy, a teraz oni odeszli i zostałem tylko ja no i nowi (na myśli mam tu na przykład Wilkinię).

Bardzo się cieszę z tej dyskusji!

(-) Marcel Hans
Arkadiusz II Filip
Słońce Ludów

Posłuch 5

Audiencja GG- 28373368, Steam- Starożytni Rosjanie

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Listopada 13, 2012, 04:15:34 »

Zależy czy za starą gwardię uznamy ojców założycieli czy też obywateli z długim stażem. W naszym państwie stosuje się to określenie zazwyczaj do Laszka, Budzimira, mojej skromnej osoby, a niekiedy Septimusa i Aralczyków, którzy są w ZSKHiW od ok 1,5 roku.

Kłopot jest wtedy, gdy stara gwardia staje się jedyną aktywną siłą w państwie. A ma ona to do siebie, że nie jest wieczna.

(-) Arkadiusz II Filip von Wettyn od Rzepichy z Faradobusów
Król Hirschbergii i Weerlandu, Półksiążę Aralii, Lord Aleksandrowski,
Naczelny Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Dobrodziej Wszystkich Aralskich Dzieci,
Pan na Arkopolis, Palikotau, Ulaanbaatar, Złotopolicach, Kastlu itp. itd.
Arbuz Dumbledore
Premier ZSKHIW. Gubernator Aralii. Pan na Araknie
Moderator Globalny
Człowiek Pracy

Posłuch 3

« Odpowiedz #5 : Stycznia 08, 2015, 05:17:24 »

Z powodu tego że linki w pierwszym poście tego wątku nie działają, ja jako student, w ramach przygotowań z tematu"socjalizm mikronacyjny" przeczytałem tylko dyskusję, mam nadzieje że to wystarczy

pre/mier , osoba premiernicza, psoba
Marcel Hans
Człowiek Pracy

Posłuch 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Czerwca 01, 2016, 07:42:41 »

Linki nie działają, bo Trizondal zmienił serwer.
Polecam wykłady na UK w Trizopolis:
http://trizondal.pl/www/forum/viewtopic.php?f=148&t=608
http://trizondal.pl/www/forum/viewtopic.php?f=148&t=778
http://trizondal.pl/www/forum/viewtopic.php?f=148&t=776

P.S
Wiem, zasługuję na Koparkę Roku.

(-) Marcel Hans
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2011, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.119 sekund z 21 zapytaniami.