Zjednoczone Socjalistyczne Królestwo Hirschbergii i Weerlandu
Stycznia 20, 2022, 08:12:07 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hirschberski etos handlu [wykład]  (Przeczytany 207 razy)
Ametyst
Rex Ambulans Serenissimus
Primus inter pares
Duma Koronowanej Gwiazdy

Posłuch 12

Zobacz profil Email
« : Sierpnia 17, 2015, 10:19:04 »

Kilka dni temu uznałem za stosowne udać się na posiłek do jednej z restauracji w moich rodzinnych Gorkach. Staram się być człowiekiem prostym i skromnym, prawie tak jak Wielki Sternik, a zatem nie pozwoliłem traktować się inaczej niż reszta obecnych tam braci w Ludzie Szlacheckim. Tuż przede mną stał człowiek, który zapewne chciał zamówić cztery sztuki naszych narodowych Kartoffelplätzschen. Po chwili zauważyłem, że zapłacił tyle loli, ile kosztują cztery porcje tej zacnej potrawy i zapewne otrzymał nie cztery, a szesnaście sztuk. Co z nimi zrobił? Nie mam pojęcia i szczerze mówiąc niewiele mnie to obchodzi. Mimo to, choć możecie mi nie wierzyć, ta banalna z pozoru historyjka jest kluczem do zrozumienia źródeł potęgi gospodarczej Hirschbergii i jej szczególnej pozycji wśród ziem naszego socjalistycznego dziś Królestwa. Jak to możliwe? Co właściwie jest tego przyczyną i co to ma wspólnego z Kartoffelplätzschen? Odpowiedź postaram się Wam dać w czasie tego spotkania, które będzie poświęcone zarówno kwestiom kulturowym, jak i ekonomicznym i politycznym. Zacznijmy od wykresu:

Przedstawia on współczynnik znaczenia eksportu towarów dla gospodarek poszczególnych guberni. Widać wyraźnie, że w przypadku Królewskiej Guberni Hirschbergii jest on zdecydowanie najwyższy. Również bardzo wyraźni jest udział eksportu z KGH w eksporcie ogólnokrajowym.
W mojej opinii nie wynika to tylko z faktu, że region stołeczny jest swego rodzaju halą montażową Królestwa, a KGH to także dwa porty: morski i rzeczny. Owszem, te czynniki są istotne, ale przecież cała gospodarka Weerlandu opiera się w znacznym stopniu na wydobyciu węgla i sprzedaży większej jego części do innych części ZSKHiW i za granicę. To potężny proceder i jeden z filarów gospodarki ogólnopaństwowej. Dlaczego więc jednak Hirschbergia? Macie piętnaście minut na spory narodowościowe, potem wracamy do zajęć.

Studenci wraz z wykładowcą udają się na kilkunastominutową potyczkę na podwórzu. Część z nich zostaje zabranych do szpitala, reszta powraca do sali wykładowej.

Towarzysze,

musi być więc coś jeszcze, co pozwoliło Hirschbergom zyskać szczególną pozycję przodujących eksporterów. I ja wiem co to jest i ja Wam powiem: chodzi o wzorce i uwarunkowania kulturowe! O tradycję i narodowe zwyczaje!

Nasz Lud Szlachecki to co najmniej kilka narodów i jeszcze większa ilość ludów, plemion oraz mniejszych społeczności. Powszechnie wiadomo, że to Hirschbergowie są najbardziej światli i najlepiej wykształceni, a więc stanowią największy procent naszych studentów. Mimo to siłą rzeczy są wśród Was przybysze z innych zakątków ukochanej monarchosocjalistycznej ojczyzny, a nawet postępowi mieszkańcy krajów zagranicznych. I chyba to właśnie Wy - postronni najlepiej zrozumiecie moją myśl. Zapewne zauważyliście, że KGH i jej wszystkie miasta, a nawet wsie to jakby jeden wielki bazar, na którym można kupić właściwie wszystko, a z tego wszystkiego większość jest do życia zupełnie niepotrzebna. Człowiek przybywający do naszej centralnej guberni może być pewien, że wyjedzie zaopatrzony w ogromne ilości takich właśnie zbytecznych przedmiotów, za to pozbawiony niespodziewanie dużego procentu posiadanej przy wjeździe gotówki. Człowiek przyjeżdża do stolicy i opędzić się nie może od przekupek, straganiarzy, robotów handlowych, paserów, akwizytorów i innych bohaterów rodzimego handlu. Panuje słuszny stereotyp, że prawdziwy Hirschberg potrafi każdemu sprzedać byle co za kosmiczne pieniądze i mało kto potrafi się przed tym uchronić. Nie bez powodu moi rodacy są nazywani Rajńczykami Orientyki.

Oczywiście przyczyn tego zjawiska należy szukać pośrednio także w tym, że Hirschbergia to centrum v-światowego podróbkarstwa oraz region posiadający dostęp do znacznej ilości złóż, chociażby cukru. Dostatek towaru i obecność dużej, zwłaszcza w porównaniu do innych i mniej dostępnych części ZSKHiW, liczby potencjalnych klientów możemy uznać za tylko i aż  fundament, który pozwolił na ukształtowanie się Hirschbergii jako handlowej potęgi.

To dobry moment, aby powiedzieć kilka słów o pewnym ciekawym zjawisku, którego siłą rzeczy musieliście być co najmniej obserwatorami, a najpewniej także czynnymi uczestnikami. Wraz z ukształtowaniem się narodowego modelu Hirschberga-kupca powstał tu zawód unikalny w skali V-Świata i, co ciekawe, choć rzadki to bynajmniej nie ginący. Mowa o antykupcach, zwanych przez Hirschbergów verpissdichmannami. Ludzi tej profesji spotkać można na targach, na lotniskach, dworcach, hotelach dla zagranicznych gości oraz we wszystkich tych miejscach, o których wiadomo że będą tam frajerzy nasi mili przyjezdni. Choć mamy już dwudziesty pierwszy wiek to verpissdichmann jest chyba jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie niepotrzebnych zakupów i pozbycie się natarczywych kupców. Z przyczyn oczywistych zajęciem tym trudnią się głównie charyzmatyczni młodzieńcy o dużej sprawności fizycznej, a co bardziej kreatywni posługują się różnorodnymi narzędziami. Władze guberni i poszczególnych gmin z chęcią wspierają przedstawicieli tej zacnej profesji, którzy są elementem narodowego dziedzictwa i skarbem kultury. W całej Hirschbergii organizowane są regularne konkursu odganiaczy połączone z masowymi targami.
Z badań, które przeprowadziłem korzystając z kronik i innych źródeł historycznych wynika, że pierwsi verpissdichmanni pojawili się w okresie pełnego kształtowania się hirschberskiej tożsamości, a więc w czasach króla Gromosława Srogiego.

Wracamy jednak do zasadniczego tematu niniejszego wykładu. Przed chwilą mówiłem o wpływie hirschberskich wzorców kulturowych na sposób prowadzenia działalności handlowej na terenie KGH i na jej wysoką skuteczność. Zacząłem jednak od eksportu i pora, abym jakoś spróbował połączyć te zagadnienia i luźne rozważania w tezę. Otóż jestem zdania, że hirschberska kultura handlu w ogromny sposób przyczyniła się prowadzenia przez władze określonej polityki nastawionej na eksport właśnie. Skoro cała Hirschbergia, a dziś w pewnym sensie (pozwolę sobie zaryzykować takie uogólnienie) cały Lud Szlachecki to jakby jeden organizm, to powinien w jedności działać tak jak jego części składowe. Siłą rzeczy więc tak jak przeciętny Hirschberg stara się sprzedać postronnemu byle chłam za koszmarne pieniądze, tak cała Królewska Gubernia Hirschbergii eksportuje swoje największe skarby: podróbki, szkotlandzki bimber, towary spod lady, cukier, gołębie pokoju, hirschberskie kury i karabiny maszynowe do innych krajów V-Świata, który cały traktujemy jak jednego wielkiego potencjalnego klienta.
Zapytacie, Towarzysze, czym mogę podeprzeć swoją ekonomiczno-kulturową teorię? Czy oby nie jest ona efektem nadużywania wspomnianego już szkotlandzkeigo bimbru? A ja powiadam Wam, że nie! Spójrzcie na Bramę Rzeżuchy – czyż istnienie tego portu nie jest dowodem na to, że Hirschbergię należy traktować, z ekonomicznego punktu widzenia, jako podmiot eksportowy? Dodajmy do tego teraz port rzeczny i całą żeglugę na Rzeżusze, przemyt za Linię Kazimierza i przez Step Wewnętrzny, na nieodłączne bazary i kwitnące spamportale aukcyjne.

To Wam mówię JA, Ametyst, Król, i nie ma co z tym dyskutować. Jakieś pytania?
« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2017, 02:33:07 wysłane przez Ametyst » Zapisane

prof. net. dr h. c. mgr generalissimus
Ametyst z rodu Faradobusów

Bardzo Spaniały Król Hirschbergii i Weerlandu,
Sekretarz Generalny Wielkiego Sternika, Protektor Budzimiryzmu,
Geniusz Rzeżuchy, Skarbnica Mądrości, Uosobienie Pracowitości

Ciecierad Ciecieląg
Czcigodny Gubernator Wszechzachodu
Wielki Elektronik
Filar Monarchosocjalizmu

Posłuch 0

Numer gg: 48274042

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Sierpnia 18, 2015, 10:05:05 »

Zgłasza się jeden ze studentów.

Towarzyszu, ja mam dwa pytania. Po pierwsze, co ma do tego Step Wewnętrzny, skoro, jak wiadomo, na tamtejszych taka działalność skutkować nie może, gdyż nie posiadają oni niczego, czym mogliby skutecznie zapłacić Hirschbergowi? A po drugie, co oznacza termin ,,tożsamość hirschberska"? W trakcie całego życia się z nim nie spotkałem.

Zarządca Guberni Zachodniej,
Główny Znachor Sił Zbrojnych ZSKHiW,
Dyrektor IBW, Lord Grabben, Najgenialniejszy Teoretyk Monarchosocjalizmu Stepowego, Geniusz Troski o Człowieka, Krwawy Kursor - Pogromca Botów
Dziabaducha,
(-) gen-mjr dr Ciecierad hrabia Ciecieląg

Ametyst
Primus inter pares
Duma Koronowanej Gwiazdy

Posłuch 12

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Sierpnia 18, 2015, 10:40:02 »

Po pierwsze, co ma do tego Step Wewnętrzny, skoro, jak wiadomo, na tamtejszych taka działalność skutkować nie może, gdyż nie posiadają oni niczego, czym mogliby skutecznie zapłacić Hirschbergowi?

Dlatego ta hirschberski etos handlu jest możliwy do pełnego zrealizowania jedynie na ziemiach czysto hirschberskich. Żodyn porządny Hirschberg nie sprzedaje osobiście swoich towarów poza Hirschbergią, a jedynie je tam wysyła.

A po drugie, co oznacza termin ,,tożsamość hirschberska"? W trakcie całego życia się z nim nie spotkałem.

Tożsamość hirschberska jest to... jest to stan umowny, niekiedy przejściowy.

Rozlega się przedwcześnie dzwonek oznaczający przerwę fajkowo-kawową. Inny student zgłasza się do zadania pytań:

Towarzyszu, ja mam trzy pytania. Po pierwsze, co ma do tego Step Wewnętrzny, skoro, jak wiadomo, na tamtejszych taka działalność skutkować nie może, gdyż nie posiadają oni niczego, czym mogliby skutecznie zapłacić Hirschbergowi? A po drugie, co oznacza termin ,,tożsamość hirschberska"? W trakcie całego życia się z nim nie spotkałem. Po trzecie: gdzie jest Friedrich?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 18, 2015, 10:43:02 wysłane przez Ametyst » Zapisane

Ametyst
Primus inter pares
Duma Koronowanej Gwiazdy

Posłuch 12

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Lutego 23, 2017, 02:32:32 »

Wrzucam tu wykres, bo widzę że się wziął zawieruszył.

* wykres.antykupcy.PNG (8.61 KB, 410x398 - wyświetlony 29 razy.)

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2011, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.097 sekund z 21 zapytaniami.